Jezdecké styly
JEZDECKÉ STYLY:
PARKUR:je to překážkový závod s určeným pořadím překážek v různých stupních obtížnosti.Tato soutěž se jezdí na čas a za shozené překážky se počítají body které se pak na konci odečtou z časového limitu,za který jste projeli překážkovou trať.
potřeby pro jezdce:helma(tříbodová),chapsi nebo vysoké jezdecké boty,rajtky,jezdecké rukavice,sako(na závody),ochranná vesta, bičík(do 75cm)
vybavení koně:uzdečka,podsedlová dečka,skokové sedlo,chrániče(hlavně předních nohou),čabraka,zvony
Stupně obtížnosti:
Zdroj: Chovatelský den v Třebíči potřeby pro koně:dostohové sedlo(je velmi lehké),dostih.uzdečka,poprsák,lehká tenká podsedlová dečka,... potřeby pro jezdce:helma s barevným hedvábným potahem,barev.hedváb.košile,tenké(většinou bílé)rajtky, jezdecké boty, jezdecké rukavice Nejznámějším dostihem u nás je Velká Pardubická. Je to nejtěžší překážkový dostih ve střední Evropě. DREZŮRA:je to pohyb koně v různých ůtvarech, kdy jezdec dává pokyny k různým cvikům .Útvary se jezdí podle písmen,umístěných na okraji drezůr.obdelníku.Drezura může být i na hudbu ,kdy je jezdec a kůň v dokonalém souladu s hudbou. potřeby pro koně:drezurní uzda,drezurní sedlo,podsedlová dečka,bandáže na nohy(při závodě se sundávají) potřeby pro jezdce:košile, helma, pro vyšší stupně cilindr, sako, rajtky, jezdecké boty, bílé rukavice, ostruhy
WESTERN:toto je velmi volný způsob ježdění při kterém jezdec řídí koně pokládáním otěží,tudíž nemusí mít kůň ani udidlo.Dříve se western využíval hlavně k nahánění dobytka,jezdci řídí jen jednou rukou,proto se jim dobytek lépe chytá do lasa.Teď už je však western velmi rozšířený a populární a jezdí se i závodně. Westernové disciplíny: Cutting, Halter, Trail, Reiining potřeby ro koně:westernová uzdečka(s pákovým udidlem nebo i bez něj),podsedl.dečka,westernové sedlo s hruškou potřeby pro jezdce:košile,west.chapsy,klobouk,džíny,western.boty a ostruhy...
označení
popis
výška v cm
ZM
základní malé
80 - 90
Z
základní
100
ZL
základní lehké
110
L
lehké
120
S
střední
130
ST
středně těžké
140
T
těžké
150
TT (skoky mohutnosti)
velmi těžké
160
VOLTIŽ: Jednotlivec nebo týmy, předvádějí na neosedlaném koni různé gymnastické prvky ve všech chodech. Kůň během sestavy cválá na lonži na kruhu o průměru asi tak 15 metrů. Klade se důraz především na harmonické spojení jezdce a koně. Jezdci předvádí volné a povinné cviky a snaží se sladit s hudbou a koněm. Kůň pro voltiž musí být naprosto klidný a vyrovnaný a vyvážení v pohybu.